Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se

Chyby při účetní uzávěrce, kterých je třeba se vyvarovat

| Ing. Marie Bohdalová

Blíží se konec roku a pro účtárny toto období znamená obavu z přesčasů kvůli úkonům spojeným s účetní uzávěrkou. Složitost účetní uzávěrky je způsobena i díky prováděným úkonům, které jsou specifické pro konec roku a nejsou tedy běžnou denní rutinou, ale provádějí se pouze jedenkrát za rok. Protože nikdo není dokonalý, ani účetní nejsou, mohou v této účetní fázi vzniknout chyby. Budeme rádi, pokud Vám náš článek pomůže a některým chybám se díky němu vyvarujete. Toto téma může být velice široké a je možné, že se budete potýkat s nejedním problémem spojeným s účetní uzávěrkou.

Pokud byste potřebovali podrobněji rozebrat situaci účetní uzávěrky, se kterou si nevíte rady, neváhejte nám toto téma sdělit a je možné, že se na něj blíže zaměříme v některém z následujících článků. Zároveň může být pro všechny užitečné, podělit se na našich stránkách nebo na našem facebooku, se kterou nepříjemností jste se při sestavování účetní uzávěrky setkali a jak jste tento problém vyřešili.

1) Inventarizace

 

 

2) Dlouhodobý majetek

Veškerý majetek pořízený a zaúčtovaný na skupině 04 by měl být do data účetní závěrky zařazen do majetku firmy. Pokud tak neučiníte, neprovedete ani odepisování tohoto majetku, tím zkreslujete hodnotu nákladů. U dlouhodobého odepisovaného majetku by neměly mít účetní a daňové odpisy stejnou hodnotu. Pro věrný obraz účetnictví by účetní odpisy měly být stanoveny na základě skutečné doby, po kterou se bude majetek používat. Například služební automobil obchodního zástupce bude mít kratší dobu používání oproti služebnímu automobilu účetní pracovnice, která ho bude používat 1x týdně na cesty na úřady.

 

3) Zásoby

Chybou je nevytvořit opravné položky k zásobám. Jde převážně o zboží, které ztrácí svou hodnotu, která je uvedena v účetnictví. Například zboží, které se může kazit. Pokud nevytvoříme opravnou položku, máme pak v účetnictví zanesenou hodnotu vyšší a tím zvyšujeme hospodářský výsledek. Také pozor na poskytnuté záloh na zásoby – neúčtují se na účet 314Účet 314 - Poskytnuté zálohy - dlouhodobé a krátkodobé (Aktivní) 314, ale na účet 151Účet 151 - Poskytnuté zálohy na materiál (Aktivní) 151.

 

4) Nedokončená výroba

Účetnictví musí plnit vykazovací povinnost v průběhu celého roku, nejen na konci účetního období. Proto by se o nedokončené výrobě mělo účtovat každý měsíc, jestliže má firma zakázky, u nichž jejich výrobní cyklus přesahuje jeden měsíc. Nedokončená výroba vzniká nejen u firem s výrobním zaměřením, ale také u služeb. Například u projektování, oprav, atp.

 

5) Pohledávky

Podmínky pro tvorbu daňově uznatelných opravných položek k pohledávkám:

Opravné položky k pohledávkám, které již byly uhrazeny, musíte rozpustit.

Inzerce ∇

Kontroly prováděné při uzávěrkových činnostech

 

 

Jak naložit s kostlivcem aneb nedohledané rozdíly

Nepodaří-li se vám k datu sestavení závěrky dohledat rozdíly u rozvahových účtů:

a)      a rozdíly nebudete dohledávat v budoucnu (rozdíl se nebude dohledávat z důvodu bezvýznamné částky nebo by náklady na dohledání byly neúměrné jejímu významu a nebo je rozdíl nedohledatelný), zaúčtujete:

 

jako náklad nedaňový

5xx/účet

jako výnos daňový

účet/6xx

 

b)      rozdíl budete dohledávat (bude převeden do následujícího období)

-         rozdíl odúčtujete na samostatnou analytiku rozvahového účtu

-         v účtovém rozvrhu byste měli mít uvedeno v názvu „nedohledaný rozdíl“

-         dokladem k doložení zůstatku účtu bude v tomto případě jen účetní doklad, že se jedná o zatím nedohledaný rozdíl

-         v následujícím období se snažte rozdíl dohledat, aby se kostlivec netáhl dalších 10 let.

 

Sestavení rozvahy a výkazu zisku a ztráty


Autor: Ing. Marie Bohdalová

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Účetní uzávěrka Účetní uzávěrka
Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2021