Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se
Maturujete z účetictví? Pomůžeme vám zvládnout tuto zkoušku.
Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.

Ukázat první video »

Jak si vypočítat daně

| Michaela Vetráková

 

Daně jsou tradiční a důležitou součástí každodenního života. Podléhají častým změnám v legislativě, proto si v následujícím článku ukážeme, kde najdete postup jak si vypočítat konkrétní daně.

Základní dělení daní je na přímé a nepřímé daně. Přímé daně jsou stanoveny podle důchodové/majetkové situace poplatníka. Nepřímé daně jsou vybírány nepřímo a to v cenách zboží či služeb, není možné jednoznačně určit daňový subjekt, který bude v konečném důsledku daň platit.

 

Jak na výpočet přímé daně 

Daň z příjmů fyzických osob→ zaměstnancům se každý měsíc strhává ze mzdy záloha na daň z příjmu, zálohu si vypočítáte prostřednictvím této mzdové kalkulačky na výpočet čisté mzdy. Výpočet daně probíhá i prostřednictvím daňového přiznání fyzických osob za rok 2019.

Daň z příjmů právnických osob výchozím podkladem je účetní výsledek hospodaření před zdaněním. Jak se počítá daň z příjmů právnických osob?

Záloha na daň z příjmů → podnikatelské subjekty (fyzické i právnické osoby), které ročně platí na daních více než 30 000 Kč, musí finančnímu úřadu odvádět pravidelné zálohy na daň z příjmu. Výše záloh se odvíjí podle poslední známé daňové povinnosti dle §38a ZDP:

Daň z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí tvoří daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Výši daně určují metry čtvereční nemovitostí a následně sazby a koeficienty. Podívejte se na praktický příklad výpočtu daně z nemovitých věcí.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Daň z nabytí nemovitých věcí byla definitivně zrušena. Jednorazová daň je zrušena u všech převodů, kdy byl návrh na vklad povolen katastrálním úřadem v prosinci 2019 a později. Pokud ste daň zaplatili, je možné zažádat o vrácení daně. Podívejte se na postup, kterým se daň z nabytí nemovitých věcí do teď počítala.

Silniční daň

Silniční daň se platí za všechna silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v ČR, které jsou využívány pro podnikatelské účely. Výše silniční daně se určí u osobních aut podle objemu motoru, u nákladních aut se určuje sazba daně podle počtu a povoleného zatížení náprav. Podívejte se na kalkulačku, které Vám vypočítá výší silniční daně.

Jak vypočítat nepřímé daně

DPH

DPH je součástí ceny výrobku či služby. Podnikatel si určí výši DPH jako rozdíl daně na vstupu (z nákupu zboží a služeb) a daně na výstupu (z prodeje zboží a služeb). Nadměrný odpočet vzniká v případě, že je daň na vstupu vyšší než daň na výstupu, podnikateli tím pádem vzniká nárok na vrácení zaplacené daně od státu. Podívejte se také na praktickou kalkulačku na výpočet vypočítá základ daně z přidané hodnoty? Dozvíte se v této kalkulačce na výpočet základu DPH.

Spotřební daně

Postup, jak se počítají spotřební daně si ukážeme v příštím článku.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Zrušení superhrubé mzdy Zrušení superhrubé mzdy

 Paušální daň Paušální daň

 Jak na kompenzační bonus v době protikoronavirových opatření? Jak na kompenzační bonus v době protikoronavirových opatření?

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

  1. [ 1] Jindřich Kříž 03.02.2021, 09:50

    Zavedením superhrubé mzdy (2008) přestaly být platby ZP a SP pro OSVČ výdajem ! Po zrušení superhrubé mzdy budou opět zákonným výdajem?

Vložit komentář:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022