Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net

Jak ušetřit na daních s autem v podnikání aneb optimalizace účtování auta

| Brandvoice

První otázku, kterou si musí podnikatel položit je, zda se mu vyplatí pořídit si automobil do firmy nebo ne. Není to jen o vytížení vozu a účelu, ke kterému ho bude využívat. Je to i o schopnosti strategického rozhodování při optimalizaci účtování auta a dostatečných informacích.

Pojďme se podívat na několik možností, které nám přináší evidence vozu ve firmě a tím i v účetnictví. Optimalizace účtování auta totiž souvisí s dobrou znalostí možností, které nám dávají daňové odpisy, ale také s tím, co vše se dá považovat za náklad související s provozem vozidla. Tyto náklady jsou totiž tzv. daňově uznatelné a snižují nám tím daňový základ za uplynulé období. Za povšimnutí také stojí úpravy, které byly vypsány pro rok 2020 a 2021 v možnostech odpisování vozů nakoupených do firemního majetku.

Účetní vs. daňové odpisy

Vést účetní odpisy je povinnost, kterou ukládá zákon. Mají pevně daná pravidla i velikost. Ta mají i daňové odpisy, ale k jejich uplatnění se rozhoduje podnikatel. Z pohledu optimalizace účtování auta nás zajímají především daňové odpisy. Mají maximální výši stanovenou procentem z ceny vozu, ale nižší procenta nejsou na překážku. Uplatňování daňových odpisů lze přerušit či dokonce nezahájit. 

Snížení daně pomocí neuplatnění daňového odpisu

Zní to trochu jako protimluv, ale je to tak. Tento postoj k optimalizaci účtování auta je o časové preferenci v případě, že daňový základ není příliš velký. V daném období totiž neuplatním daňový odpis vozidla, ale dám přednost jiným nákladům, které základ daně sníží. Daňové odpisy totiž lze takto odložit do následujících období, ale běžné náklady ne. Získám tak snížení daní v obou obdobích.

Odepsání vozu v letech 2020 a 2021

V letech 2020 a 2021 existuje možnost odepsat nový vůz v podnikání během dvou let, respektive 24 měsíců, po jeho nákupu. Vůz musí být pořízen mezi daty 1. 1. 2020 a 31. 12. 2021. Jde o mimořádné navýšení daňově uznatelných nákladů pro období pandemie, které má představovat pomoc ve snížení daňové povinnosti. První rok se odepisuje 60 % pořizovací ceny, druhý rok pak zbylých 40 %. 

Optimalizace účtování auta a náklady na jeho provoz

Většina výdajů, které souvisí s provozem vozu pro podnikatelskou činnost, vstupuje do nákladů společnosti a snižují tak daňový základ. 

  1. Povinné ručení – povinný, ale daňově uznatelný náklad a pomocníkem při výběru je praktický kalkulátor povinného ručení. Doporučujeme hlídat si aktuální podmínky povinného ručení pro rok 2021.
  2. Havarijní pojištění – dobrovolné, daňově uznatelný náklad, sjednává se obvykle s povinným ručením.
  3. Silniční daň a dálniční známka – silniční daň je u firemního vozu povinná, dálniční známka jen pokud budete využívat dálnice, obojí je daňově uznatelný náklad.
  4. Pohonné hmoty a opotřebení – spotřeba pohonných hmot patří k daňově uznatelným nákladům, účtuje se i daňově uznatelná náhrada za 1 ujetý km.
  5. Úroky z úvěru na vůz – automobil můžete pořídit i na úvěr, do nákladů pak vstupují úroky z úvěru. Podívejte se na přehled aktuálně nabízených půjček.
  6. Finanční leasing – další z forem pořízení, která vstupuje do nákladů, uplatníte si sice DPH, ale auto není ve vlastnictví společnosti.
  7. Operativní leasing – opět není vůz vašim majetkem, ale nájem vozu vstupuje do nákladů.
  8. Náklady na opravy, údržbu – daňově uznatelný náklad.
  9. Náhrady výdajů u zahraničních cest – i tyto výdaje vstupují do nákladů.

Když tedy mluvíme o optimalizaci účtování auta, nemáme na mysli nic, co by nevyhovovalo zákonům a pravidlům platným v České republice. Jde jen o to znát možnosti a umět je správně využít. Peníze, které takto na dani ušetříte, můžete využít opět v podnikání. 


Autor: Brandvoice

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Podpis a razítko na vystavené faktuře Podpis a razítko na vystavené faktuře

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2021