Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net

Kdo může požádat o roční zúčtování záloh? Tiskopis ke stažení

| Michaela Vetráková

Dokumenty na roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění ke stažení

Tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění si můžete stáhnout prostřednictvím těchto odkazů ve formátu PDF:

klasický tiskopis                                          stáhnout

interaktivní tiskopis                                     stáhnoutKdo může požádat posledního zaměstnavatele o roční zúčtování záloh? Do jakého termínu je třeba požádat o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění? Všechny potřebné informace o ročním zúčtování záloh naleznete v tomto článku.

Obecně má-li zaměstnanec podepsáno prohlášení k dani, je daň z příjmů fyzických osob sražena formou zálohy na daň. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti je tím pádem povinná platba, která se sráží ze mzdy zaměstnance po celý kalendářní rok, kdy konečná daňová povinnost není ještě známá a započte se na celoroční daňovou povinnost zaměstnance po skončení zdaňovacího období. Při výpočtu měsíčních záloh nemohou zaměstnanci uplatnit všechny daňové slevy a mohou je uplatnit až při ročním zúčtování záloh, proto zaměstnanci může vzniknout přeplatek na dani. Zaměstnavatel však roční zúčtování záloh neprovede, pokud si daňové přiznání podá zaměstnanec sám nebo mu vznikne povinnost, aby si podal daňové přiznání.

Podle § 38ch ZDP poplatník, který ve zdaňovacím období pobíral mzdu pouze od jednoho nebo od více plátců daně postupně (nikoliv současně u více zaměstnavatelů) a podepsal u těchto plátců prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 a 5 ZDPmůže požádat písemně o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění posledního z plátců daně (svého posledního zaměstnavatele). Zaměstnanec musí požádat o roční zúčtování záloh v termínu do 15. února po uplynutí zdaňovacího období (letos do 15. 2. 2019). Do tohoto termínu musí zaměstnanec rovněž doložit všechny potřebné dokumenty (např. potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od předchozích zaměstnavatelů). Zaměstnanec může také doložit nárok na případné nezdanitelné části základu daně (§ 15 ZDP):

Zaměstnanec může také doložit nárok na daňové slevy a daňové zvýhodnění (§ 35ba, 35c)

Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění provede zaměstnavatel nejpozději do 31. 3. 2019. Pokud při ročním zúčtování záloh vznikne zaměstnanci přeplatek na dani, zaměstnavatel ho vyplatí nejpozději při zúčtování mzdy za březen 2019 (přeplatek daně přijde zaměstnanci na účet nejpozději v první polovině dubna), je-li úhrnná částka vyšší než 50 Kč. Případný nedoplatek z ročního zúčtování záloh se zaměstnanci nesráží ze mzdy.

Dokumenty na roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění ke stažení

Tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění si můžete stáhnout prostřednictvím těchto odkazů ve formátu PDF:

klasický tiskopis                                          stáhnout

interaktivní tiskopis                                     stáhnout

anglická verze                                            stáhnout

Nelze PDF otevřít?
Pro správnou funkčnost si PDF dokument stáhněte k sobě do počítače (klikněte pravým tlačítkem myši a dejte Uložit odkaz jako...) poté si PDF otevřete v programu Acrobat Reader. Pokud si PDF otevřete pouze v internetovém prohlížeči, nemusí vám fungovat.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.
Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2019