Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se
Maturujete z účetictví? Pomůžeme vám zvládnout tuto zkoušku.
Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.

Ukázat první video »

Koronavirus: odpuštění minimálních záloh pro OSVČ

| Michaela Vetráková

Vláda se rozhodla pro podporu firem a jejich zaměstnanců, aby zamezila propouštění zaměstnanců. Vláda schválila kurzarbeit i odpouštění záloh v minimální výšce pro OSVČ a to na půl roku, dojde rovněž k pozastavení EET.

Odpuštění záloh na sociální i zdravotní pojištění platí od března do srpna roku 2020. Jde skutečně o prominutí plateb, nejedná se pouze o odklad záloh. Prominutí plateb platí pro všechny OSVČ a to ve výši minimálních záloh:

OSVČ, která platí měsíčně pouze minimální zálohy, nebude navíc ani nic doplácet (6 měsíců záloh bude plně odpuštěno). OSVČ za těchto 6 měsíců ušetří na zálohách 29 376 Kč. OSVČ, která platí měsíčně vyšší zálohy od března do srpna 2020 nemusí platit celé zálohy. V ročním vyúčtování příští rok zpětně doplatí rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět, a minimální zálohou. Pokud se OSVČ rozhodne i nadále platit měsíční zálohy obvyklým způsobem, budou považovány za přeplatek a ve vyúčtování za rok 2020 je dostanou zpět.

Jak postupovat v případě, že záloha za březen 2020 už byla zaplacena? Byla-li záloha na pojistné zaplacena, použije se na úhradu splatných závazků a poté záloh na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020 (zaplacená záloha za březen bude započítána jako záloha pojistného za září). Platí to stejně u sociálního i zdravotního pojištění.

Jaký to bude mít dopad na výpočet důchodu? Období, po které nebyly placeny zálohy na pojistné, se bude při výpočtu osobního vyměřovacího základu podle § 16 zákona o důchodovém pojištění považovat u OSVČ s hlavní samostatnou výdělečnou činností za tzv. vyloučenou dobu (šestiměsíční období neplacení pojistného nebude mít vliv na výši důchodu).

Ujasníme si to ještě na praktických příkladech:

1) OSVČ platí měsíčně zálohy v minimální výšce (2 544 Kč = SP, 2 352 Kč = ZP). Zálohy za měsíc březen až srpen budou v nulové výšce (zpětně nebude muset nic doplácet). Další zálohu zaplatí OSVČ až za měsíc září (pokud se situace ještě nezmění).

2) OSVČ platí měsíčně vyšší zálohy (3 500 Kč = SP, 2 500 Kč = ZP). Zálohy za měsíc březen až srpen nemusí platit v celé výšce. Až bude příští rok podávat přehledy za rok 2020, doplatí rozdíl mezi skutečností a minimální zálohou. Pokud by skutečnost přesně odpovídala výšce záloh, tak za období březen až srpen doplatí 5 736 Kč u SP (3 500 Kč - 2 544 Kč x 6 měsíců) a 888 Kč u ZP (2 500 Kč – 2 352 Kč x 6 měsíců).

Ošetřovné pro OSVČ

Kromě zaměstnanců, budou mít nárok na ošetřovné i OSVČ, jejichž děti jsou ve věku 6 až 13 let. Podmínkou bude, že jejich manžel/manželka nečerpají ošetřovné v zaměstnaneckém vztahu.

Kurzarbeit

Co je to kurzarbeit? Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Stát firmám uhradí 50 až 80 % vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Pokud firma nemůže přidělovat práci, protože minimálně 30 % zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 % plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 % svého příjmu. Stát by měl uhradit 50 %.

EET

Vláda také schválila, že dočasně pozastaví povinnost elektronické evidence tržeb pro subjekty spadající do všech fází EET, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. Na zavádění poslední vlny EET si ještě počkáme.

Vláda také schválila prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 COVID19 - AKTUÁLNĚ: Příspěvek 25.000 Kč pro OSVČ COVID19 - AKTUÁLNĚ: Příspěvek 25.000 Kč pro OSVČ

 Daňové přiznání fyzických osob za rok 2019 (vyplňované v roce 2020) Daňové přiznání fyzických osob za rok 2019 (vyplňované v roce 2020)

 Koronavirus: jaké jsou povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele při práci v období karantény? Koronavirus: jaké jsou povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele při práci v období karantény?

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022