Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se

Platba daně z nemovitosti, co dělat když nedorazí složenka?

| Michaela Vetráková

Daň z nabytí z nemovitých věcí byla zrušena, ale povinnost úhrady daně z nemovitých věcí platí nadále. Úhrada daně probíhá každý rok na základě pokynů k platbě, které obdržíte od finančního úřadu. Do 25. května měly dorazit všem poplatníkům informace o platbě daně z nemovitých věcí.

Zákon č. 338/1992 Sb. upravuje daň z nemovitých věcí, kterou tvoří

Přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou, vždy při pořízení nové nemovitosti. Přiznání podává ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1. 1. Avšak úhrada daně probíhá každoročně, hradíte ji tomu finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) se nemovitost nachází. Finanční správa každoročně rozesílá složenky pro placení daně z nemovitých věcí. Pokud jste složenku do 25. května neobdrželi, pak byste se měli obrátit na pracoviště finančního úřadu, v jehož působnosti se nemovitost nachází. Na složenkách je předtištěný bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky.

Co dělat když mi nedorazí složenka?

Daň z nemovitosti můžete zaplatit i bez složenky. Jediné co potřebujete je znát výši daně a číslo účtu příslušného finanční úřadu. Také musíte uvést:

Variabilní symbol: rodné číslo poplatníka – fyzické osoby nebo IČ právnické osoby

Konstantní symbol:

 

Daň z nemovitých věcí lze uhradit maximálně ve dvou splátkách s tím, že polovinu vypočtené daně zaplatíte do 31. května a druhou do 30. listopadu. Pro poplatníky, kteří provozují zemědělskou výrobu a chov ryb přitom platí termín do 31. srpna a do 30. listopadu. Rozložit platbu do dvou splátek můžete, jen pokud je vaše daň vyšší než 5 000 Kč!

 

Pokud Vám informace k platbě nedorazily, neznamená to, že daň nemusíte hradit (výjimka je v případě, že daň je nižší než 30 Kč). Doporučujeme kontaktovat (telefonicky nebo emailem) finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) se nemovitost nachází, aby Vám poskytli potřebné údaje pro platbu.

Pokud daň neuhradíte,od pátého pracovního dne od posledního možného termínu platby se vám začnou počítat úroky z prodlení (letos od 7. června 2021 včetně). Výše úroku podle § 252 odst. 2 odpovídá ročně výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení? Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení?

 Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021 Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021

 Recyklační příspěvek Recyklační příspěvek

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022