Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se

Podpis a razítko na vystavené faktuře

| Michaela Vetráková

Jednou z častých otázek týkajících se fakturace je, zda musí být na vystavené faktuře podpis a razítko. Jsou tyto náležitosti skutečně povinné?

Každá faktura by měla obsahovat tyto povinné náležitosti podle těchto zákonů:

Zákon o účetnictví§ 11 Účetní doklady předepisuje povinné údaje faktury, kde v jednom z bodů je uvedeno, že účetní doklad musí obsahovat podpisový záznam podle § 33a odst. 4 osoby odpovědné za účetní případ a podpisový záznam osoby odpovědné za jeho zaúčtování. Tento bod může být matoucí, protože se jedná o podpisy osob na straně odběratele (např. toho, kdo případ účtuje) a nikoli na straně dodavatele. Razítko ani podpis nejsou zákonnou povinností podnikatele, podnikatel není povinen je používat v obchodním či úředním styku a faktura bez těchto náležitostí bude platná.

Faktury by však měly zachycovat skutečná dodání zboží a poskytnutí služeb, dle § 34 ZDPH by měla být zajištěna věrohodnost původu faktur, neporušenost obsahu a čitelnost faktur a to od okamžiku jejich vystavení do konce doby uchování. Pro zajištění uvedených vlastností by měl sloužit systém vnitřních kontrolních mechanismů a procesů, které dokládají spolehlivou vazbu mezi daňovým dokladem a uskutečněným plněním→ auditní stopu.Auditní stopa znamená, že jsme schopni příslušný dokument spojit s řadou dalších dokladů, a to se smlouvou, objednávkou, dodacím listem, výdejkou materiálu, přepravním dokladem.


I přesto, že používání razítka není zákonnou povinností podnikatele, většina z podnikatelů razítko používá v obchodním styku, protože na zákazníky to působí důvěryhodněji a jsou na to zvyklí.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Jak na zrušení plátcovství DPH - video návod Jak na zrušení plátcovství DPH - video návod

 Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021 Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021

 Platba daně z nemovitosti, co dělat když nedorazí složenka? Platba daně z nemovitosti, co dělat když nedorazí složenka?

Kategorie: Účetnictví krok za krokem Účetnictví od A. do Z. Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022