Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se
Maturujete z účetictví? Pomůžeme vám zvládnout tuto zkoušku.
Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.

Ukázat první video »

Rodičovský příspevek v roce 2021

| Michaela Vetráková

Na rodičovský příspěvek má nárok matka nebo otec, který pečuje o nejmladší dítě v rodině. Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství a začíná se vyplácet po skončení tzv. mateřské, která je vyplácena po dobu 28 týdnů (v případě, že rodič nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok, bude rodičovský příspěvek vyplacen ihned po narození dítěte). Nárok na rodičovský příspěvek vzniká automaticky, nezávisí na výši vašeho předchozího příjmu nebo odpracované době.

Jaká je výše rodičovského příspěvku?

Částka rodičovského příspěvku 2021 je od 1. ledna 2020 ve výšce 300 000 Kč (pokud máte dvojčata nebo vícerčata je ve výšce 450 000 Kč). Rodič se sám rozhodne, jak dlouho bude pobírat příspěvek (2, 3 nebo 4 roky, avšak maximálně do čtyř let věku dítěte).

Výši rodičovského příspěvku je možné stanovit si individuálně až do max. výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Výši příspěvku si můžete měnit každé tři měsíce. Maximální možná částka, která může být vyplacena na rodičovském příspěvku v roce 2021, je 43 470 Kč měsíčně.

Příspěvek vyplácí Odbor sociální podpory pod úřadem práce v místě Vašeho bydliště.

Co budete k žádosti o rodičovský příspěvek potřebovat?

O příspěvek se žádá na úřadu práce dle místa bydliště a to osobně, další možností je pak vyplnění elektronického formuláře, jenž následně odešlete s elektronickým podpisem, nebo přes datovou schránku. K žádosti je třeba doložit následující dokumenty:

Rodičovský příspěvek a práce

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, možná je i samostatně výdělečná činnost. Děti do 2 let mohou být ve školce nebo v obdobném školském zařízení 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Jak přejít z daňové evidence na účetnictví Jak přejít z daňové evidence na účetnictví

 Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení? Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení?Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022