Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se
Maturujete z účetictví? Pomůžeme vám zvládnout tuto zkoušku.
Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.

Ukázat první video »

Video návod: Jak vyplnit přiznání k dani z příjmů FO - pouze pro zaměstnance

| Lenka Vochozková

V tomto video návodu si ukážeme, jak jednoduše vyplnit daňové přiznání poplatníků, kteří mají pouze příjmy ze závislé činnosti (zaměstnanci). 

Vyplnění si vysvětlíme na příkladu:

Paní Večeřová čerpala od ledna do konce května rodičovskou dovolenou a přivydělávala si u firmy Novák s.r.o. na dohodu o provedení práce.

Od června nastoupila do stejné firmy jako zaměstnankyně na hlavní pracovní poměr. Tento k 31.10. ukončila a nastoupila do firmy ABC s.r.o.

V roce 2020 zaplatila celkem 8.512 Kč na úrocích z hypotečního úvěru, které by chtěla uplatnit ve svém daňovém přiznání.

(doporučujeme si video zvětšit na celou obrazovku, můžete si také nastavit rychlost přehrávání na 1.25x)

Pokud máme příjmy pouze ze zaměstnání, necháme si od svých zaměstnavatelů vystavit formuláře "Potvrzení o zdanitelných příjmech" Údaje z jednotlivých potvrzení potom podle návodu přeneseme do elektronického formuláře.

Zálohová daň

Jestliže zaměstnanec podepíše Prohlášení k dani, zdaní zaměstnavatel jeho měsíční mzdu zálohovou daní bez ohledu na její výši. Při souběhu více zaměstnání má zaměstnanec právo se rozhodnout, u kterého zaměstnavatele Prohlášení k dani podepíše. Musí si však být vědom, že pokud je podepsáno u jednoho zaměstnavatele, nemůže být pro stejné období podepsáno u druhého zaměstnavatele.

Srážková daň

Příjmy ze závislé činnosti mohou být zdaněné i daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, pokud se jedná o příjmy plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejich úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč a zároveň pokud zaměstnanec u tohoto plátce daně nepodepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Dále jsou to příjmy z dohod o pracovní činnosti, pokud výše nepřesáhne 3 000 Kč včetně a zaměstnanec nepodepsal u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka. Tyto příjmy a z nich sraženou daň lze pak zahrnout do daňového přiznání.

Odebírejte náš kanál na Youtube a budete vědět o nových videích jako první


Autor: Lenka Vochozková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Co je dobré vědět o ukončení pracovního poměru? Co je dobré vědět o ukončení pracovního poměru?

 Video návod: Jak vyplnit přiznání k dani z příjmů FO - příjmy ze zaměstnání a z nájmu Video návod: Jak vyplnit přiznání k dani z příjmů FO - příjmy ze zaměstnání a z nájmu

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (3)

  1. [ 1] honza 123 17.01.2021, 09:00

    Dobrý den. Váš návod mi velice pomohl. Budu podávat daňové přiznání teprve poprvé. A to za účelem získání přeplatku. Mám otázku. Uvádějí se v Daňovém přiznání i DPP při kterých jsme podepsali prohlášení poplatníka a výdělek byl do 10 000,-? Tím pádem už mám na tuto dohodu uplatněnou základní slevu na poplatníka. Děkuji za odpověď.

  1. [ 2] Michaela 23 20.01.2021, 16:11

    Dobrý den, tyto příjmy není třeba uvádět v daňovém přiznání.

  1. [ 3] Honza 123 03.02.2021, 12:47

    Pokud tyto případy do daňového přiznání neuvedu, nebude to pro výpočet přeplatku matoucí? Nebudu tak prezentovat celý obraz mých výdělků a nebude tak možné zjistit, zda jsem si vydělal oněch 165 600,- (v roce 2020)a nebo jsem tuto hranici přesáhl. Tím pádem by se moje výše přeplatku snižovala poměrně k výši celkového výdělku. ... a nebo tyto informace úřad již má od mých zaměstnavatelů? Snažím se udělat širší obrázek o této problematice. Děkuji za odpověď.

Vložit komentář:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022