Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se

Založení společnosti s ručením omezeným opět zlevňuje v roce 2015

| Ing. Marie Bohdalová

Jste osoba samostatně výdělečně činná a přemýšlíte o změně na právnickou osobu? Rok 2014 vnesl do této oblasti určitou finanční úlevu a i v roce 2015 bychom se měli dočkat změn. Nejčastější formou, kterou OSVČ pro toto rozhodnutí zvolí, je společnost s ručením omezeným.

Zdaňovací období roku 2014 je ukončeno, proto by nyní mohla být nejvhodnější chvíle, kdy tento krok učinit. Pokud ale zaváháte, nikde není psáno, že si své „eseróčko“ nemůžete založit i v průběhu roku.

Důvody, proč začít uvažovat o změně z podnikající fyzické osoby na osobu právnickou s. r. o.

 

Důvody, proč může být s. r. o. pro podnikatele zatěžující oproti OSVČ

Od roku 2014 vešel v platnost  Zákon o obchodních korporacích – předpis č. 90/2012 Sb. Ten zjednodušil finanční náročnost pro podnikatele zakládající s. r. o. ve smyslu povinného základního kapitálu v hodnotě 1 Kč. Jestliže namítáte, že při založení s. r. o. nejde pouze o složení vysoké peněžní částky do základního kapitálu, ale i o náklady spojené se založením, pak vězte, že rok 2015 by měl přinést finanční úlevu i do této oblasti. A nejen to. Měla by se zkrátit i potřebná doba vedoucí k založení s. r. o. Předběžně se hovoří o 3 dnech a 3 tisících korunách. Co by stálo za touto úsporou?

Jestliže si kladete otázku, proč dochází k těmto změnám v době, kdy vše se naopak zdražuje, máme pro Vás odpověď. Za vším stojí Evropská unie, která vyžaduje zjednodušení vstupu obchodních společností (korporací) na trh. Pokud by Česká republika na tyto podmínky nepřistoupila, mohlo by se stát, že by přišla o peníze z evropských dotačních fondů.

Před platností Zákona o obchodních korporacích byla stanovena výše základního kapitálu společnosti s ručením omezeným na částku 200 000 Kč. Tato hodnota byla zapsána do Obchodního rejstříku a dále s penězi mohla společnost disponovat. Například z nich mohly být hrazeny náklady spojené se založením. Jestliže bude společnost založena se základním kapitálem 1 Kč, bude muset společnost čerpat nějaký druh úvěru nebo půjčky.

Rok 2014 přinesl novinky i do této oblasti. Podle NOZ se již nejedná o půjčku, nýbrž o zápůjčku. Řešení zápůjček společnosti nabývá na složitosti při stanovení úroku za zápůjčku a daňových dopadech oběma stranám.

Inzerce ∇

Jak zaúčtovat zápůjčky společnosti s ručením omezeným

 

1)      Společník půjčí peníze společnosti (podle NOZ obchodní korporaci)

Účetní operace

Kontace účetní operace

VBÚ – přijaté zapůjčené peníze od společníka

221Účet 221 - Bankovní účty (Aktivní) / 365Účet 365 - Ostatní závazky ke společníkům a členům družstva (Pasivní)

VÚD - úroky

562Účet 562 - Úroky (Nákladový - daňový) / 365Účet 365 - Ostatní závazky ke společníkům a členům družstva (Pasivní)

 

Úroky musí být zahrnuty v hospodářském výsledku období, ke kterému se úrok vztahuje.

 

2)      Společnost s ručením omezeným si půjčí peníze od FO, která není spojenou osobou

Účetní operace

Kontace účetní operace

VBÚ – přijetí zápůjčky

221Účet 221 - Bankovní účty (Aktivní) / 379Účet 379 - Jiné závazky (Pasivní) ( 479Účet 479 - Jiné dlouhodobé závazky (Pasivní) )

VÚD - úrok

562Účet 562 - Úroky (Nákladový - daňový) / 379Účet 379 - Jiné závazky (Pasivní) ( 479Účet 479 - Jiné dlouhodobé závazky (Pasivní) )

 

Pro splatnost zápůjčky kratší než 1 rok použijeme účet 379Účet 379 - Jiné závazky (Pasivní) .

Pro splatnost zápůjčky delší než 1 rok použijeme účet 479Účet 479 - Jiné dlouhodobé závazky (Pasivní) .

 

 

3)      Případ, kdy obchodní korporace půjčí peníze společníkovi

Účetní operace

Kontace účetní operace

VBÚ – poskytnutá půjčka společníkovi

355Účet 355 - Ostatní pohledávky za společníky a členy družstva (Aktivní) / 221Účet 221 - Bankovní účty (Aktivní)

VÚD - úrok

355Účet 355 - Ostatní pohledávky za společníky a členy družstva (Aktivní) / 662Účet 662 - Úroky (Výnosový - daňový)


Úroky je důležité zahrnout do hospodářského výsledku období, ke kterému se úroky vztahují.


Autor: Ing. Marie Bohdalová

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.
Dotazy & Diskuze k tomuto článku (4)

 1. [ 1] evk 12.10.2015, 15:34

  Dobrý den, mám dotaz na povinnost dodanění úroků. V jiném článku jsem četla, že společník může "zapůjčit" peníze do společnosti a tato zápůjčka může být bezúročná (tedy nemusí se nic dodaňovat). Je tomu prosím tak? Děkuji za odpověď

 1. [ 2] DL 10.11.2015, 10:50

  Dobrý den, s kolegou jsme čerstvě založili sro, ve které jsme oba společníci a jednatelé. Zajímá mě, jaké mám odvody za soc. a zdrav. pojištění? Jako jednatelé nebudeme dostávat žádnou odměnu, naše příjmy budou jen podíly na zisku. Kromě sro již nemám žádnou jinou výdělečnou činnost. Děkuji

 1. [ 3] jhj 31.10.2016, 15:30

  Dobrý den, přikládám aktuální link se změnami v zadávání veřejných zakázek od 10/2016, týká se pouze a.s.: http://www.smartcompanies.cz/blog/nova-pravidla-pro-akciovky-pri-zadavani-verejnych-zakazek-670/

 1. [ 4] Pavel Šulc 06.06.2017, 13:40

  Nedávno jsem narazil na podobný článek https://comeflexoffice.cz/clanky/jedna-koruna-jako-zakladni-kapital-pro-sro kde je základní kapitál možný již od 1kč. Nicméně ve článku psali o zvýšeném testování insolvence a nikoliv o nutném čerpání úvěru. Nebo jsou možné obě varianty?

Vložit komentář:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022