Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

| Michaela Vetráková

Související dokumenty ke stažení

žádost o vrácení přeplatku Stáhnout

Jednorázová daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) ve výši 4 % z celkové kupní ceny byla zrušena. Návrh Ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitostí prošel Poslaneckou sněmovnou a 15. září 2020 byl podepsán i prezidentem České republiky.

Daň z nabytí nemovitých věcí již nezaplatí kupující, kterému byl proveden vklad vlastnického práva k nemovitosti do katastru nemovitostí v prosinci 2019 a později (lhůta pro podání daňového přiznání byla od 31. března 2020 a později). Dne 25. září 2020 byl zákon č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy, zveřejněn ve Sbírce zákonů. Kupující nemovitostí už nepodává daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl zapsaný vklad práva do katastru nemovitostí.

Poplatníci, kterých se zrušení daně týká a kteří dosud nepodali daňové přiznání ani daň neuhradili, nemají již vůči správci daně žádné povinnosti. Nemusí činit žádné další kroky. Naopak poplatníci, kteří daň uhradili, mohou na finančním úřadu požádat o vrácení přeplatku na dani (podáním žádosti o vrácení přeplatku na dani, a to v souladu s § 155 daňového řádu u místně příslušného správce daně). Pro vrácení přeplatku na dani je stanovena 30-ti denní lhůta, která běží ode dne podání žádosti o vrácení přeplatku. Přeplatek bude poplatníkovi vrácen pouze v případě, že u poplatníka není evidován nedoplatek na jiné dani.

Se zrušením daně z nabytí nemovitosti jsou spojeny ještě 2 následující změny zákona o daních z příjmů v oblasti nemovitostí:

Praktický příklad

Kupní smlouva mezi majitelem nemovitosti a kupujícím byla uzavřena v říjnu 2019. Právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vznikly v říjnu 2019 a vklad práva byl do katastru nemovitostí zapsán:

A) v listopadu 2019,

B) v prosinci 2019,

Jak postupovat v těchto případech? Týká se kupujícího zrušení daně z nemovitostí?

Řešení

A) kupujícího se netýká zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

B) kupujícího se týká zrušení daně z nabytí nemovitých věcí


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Zrušení superhrubé mzdy Zrušení superhrubé mzdy

 Paušální daň Paušální daň

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně


Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2020