Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se

Kde si zkontrolovat evidenční listy duchodového pojištení?

| Michaela Vetráková

Každý zaměstnanec by si měl pravidelně kontrolovat, jestli má v pořádku evidenční listy důchodového pojištění (ELDP). Proč byste si měli kontrolovat, zda za Vás zaměstnavatel odevzdal ELDP? Dozvíte se v následujícím článku.

Evidenční list důchodového pojištění (ELDP) představuje dokument, který zahrnuje účast zaměstnance na důchodovém pojištění v daném období a také celkovou dobu důchodového pojištění. Vedení těchto evidenčních listů důchodového pojištění je jednou z povinností zaměstnavatelů uloženou zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. ELDP se vyhotovuje ve 3 kopiích (jeden originál a dva stejnopisy), jednu kopii dostává ČSSZ, jednu zaměstnanec a třetí eviduje zaměstnavatel. Na základě odevzdaného evidenčního listu důchodového pojištění je získaná doba důchodového pojištění evidována pro nárok na budoucí důchod.

Údaje v ELDP jsou rozděleny do následujících částí:

 

Proč kontrolovat evidenční listy důchodového pojištění?

Protože se může stát, že zaměstnavatel nedopatřením nepřihlásí zaměstnance k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění nebo za něj neodevzdá evidenční list důchodového pojištění. Účast na nemocenském pojištění je základní podmínkou pro výplatu dávek nemocenského pojištění. Získaná doba důchodového pojištění je jednou ze základních podmínek pro nárok na důchod (starobní případně i invalidní). Vyšetřování nedoložených dob důchodového pojištění zpětně za několik let je časově náročné a nemusí být úspěšné. Při žádosti o důchod lze sice chybějící doby důchodového pojištění doložit stejnopisy evidenčních listů, ale tento postup prodlužuje vyřízení žádosti o důchod.

Každý občan si můžekdykoli zkontrolovat, jaké informace o jeho pojištění Česká správa sociálního zabezpečení vede. Stačí zaslat žádost o informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP) a to prostřednictvím ePortálu ČSSZ, pokud máte datovou schránku nebo odesláním tiskopisu Žádost o informativní osobní list důchodového pojištění prostřednictvím České pošty. Občan má právo na zaslání informativního listu jednou za kalendářní rok. Informativní list zašle ČSSZ občanovi do 90 dnů ode dne doručení jeho žádosti.


Autor: Michaela Vetráková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Rodičovský příspevek v roce 2021 Rodičovský příspevek v roce 2021

 Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021 Přehledně: jaké změny budou u prodeje zboží na dálku od 1.7.2021

Kategorie: Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022