Přepnout do plné desktopové verze desktop icon logo uctovani.net
Registrovat se
Maturujete z účetictví? Pomůžeme vám zvládnout tuto zkoušku.
Připravili jsme pro vás 🎦 video kurz odmaturuj z účetnictví.

Ukázat první video »

Účetnictví krok za krokem, 3. díl - Účetní doklady

| Lenka Vochozková

Zákon o účetnictví ukládá povinnost účtovat na základě účetních dokladů. Účetní doklady musí obsahovat předepsané náležitosti a jsou základním a nejdůležitějším nástrojem průkaznosti v účetnictví. Hospodářská operace se stává účetním případem pouze tehdy, je-li doložena účetním dokladem.

Náležitosti účetních dokladů

Základní náležitosti účetních dokladů jsou minimem údajů, které stanoví zákon o účetnictví. Pokud některá náležitost chybí, nemůže se takový doklad považovat za průkazný.

Účetní doklad tedy musí obsahovat:

Význam účetních dokladů

V souladu se zákonem o účetnictví jsou povinny účetní jednotky vést účetnictví úplně, průkazným způsobem a správně tak, aby zobrazovalo skutečnosti, které jsou jeho předmětem. Pro průkaznost účetnictví má význam kontrola účetních dokladů z hlediska formální a věcné správnosti. Věcnou správnost obvykle ověřují účastníci účetního případu (ti, co účetní případ nařídili, např. jednatel), formální správnost obvykle kontroluje účetní. Účetní doklady jako by měly být vyhotoveny bez zbytečného odkladu po zjištění skutečnosti. Účetní doklady mohou mít kromě papírové formy také podobu elektronickou, za splnění podmínky, že účetní doklad musí být průkazný.

Druhy účetních dokladů:

Druhy účetních dokladů

Oběh účetních dokladů

Proces oběhu účetního dokladu od vystavení nebo odbdržení po archivaci neprobíhá ve všech účetních jednotkách stejně. V jednoduché organizační struktuže bude formalizovaný oběh dokladů ztrácet smysl. V účetních jednotkách , kde je složitá organizační struktura, je stanoveníí pravidel oběhu účetních dokladů nutné.

Postup oběhu dokladů lze znároznit takto:

Postup oběhu účetních dokladů

  1. Přezkoušení správnosti – kontrolujeme účetní doklad z hlediska věcné stránky, která se týká správnosti údajů na účetním dokladu a z hlediska formální stránky, která se zaměřuje na ověření úplnosti náležistí účetního dokladu.
  2. Příprava k zaúčtování – třídění dokladů dle druhu (přijaté faktury, vydané faktury, bankvoní výpisy,…), označení dokladů (přidělení určitého číselného případně abecedního označení), evidence (zápis do účetníh knih či agend)
  3. Zaúčtování dokladů – evidence účetního zápisu do účetních knih
  4. Úschova dokladů – založení do šanonů, archivačních krabic,…

 

Pro dnešek je to vše a příště se dozvíte,


Autor: Lenka Vochozková

Přišel vám článek užitečný? Doporučte ho dál, děkujeme.

Přečtěte si také

 Účetnictví krok za krokem, 6. díl - Rozvaha - aktiva, pasiva Účetnictví krok za krokem, 6. díl - Rozvaha - aktiva, pasiva

 Účetnictví krok za krokem, 4.díl - Daňová evidence: teoretický pohled Účetnictví krok za krokem, 4.díl - Daňová evidence: teoretický pohled

Kategorie: Doklady Účetnictví krok za krokem

Rýchly přehled článků z kategorie Účetnictví krok za krokem

Inzerce ∇

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

  1. [ 1] romannobody 22.11.2020, 10:18

    Dobrý den. Ctěl bych se zeptat na stručný popis oběhu účetních dokladů ve firmě: - např. ty, které se nachází ve skladu (příjemky, výdejky...) ... na základě čeho se ten který dokument vypíše a předá Jakým kolečkem putují faktury (přijaté, vydané). ...např, když dojde faktura za dodané zboží do skladu. děkuji R

Vložit komentář:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

RSS              Reklama             Publikování článků

Našli jste chybu nebo chcete ohodnotit mobilní verzi stránek? Napište nám na , děkujeme.
Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí, které provedete na základě informací získaných z těchto stránek. CC BY-NC-SA 3.0 CZ www.uctovani.net 2010 - 2022